Köszöntő


Kedves látogató!

Kérem dőljön hátra a fotelben és képzelje el, hogy egy időgép segítségével visszapörgetünk 10 millió évet. A Kárpát-medence mélyebben fekvő részei fölött a Pannon-tenger vize hullámzik, csak a hegyvonulatok állnak ki belőle. Az egykori rudabányai vasércbánya helyén pedig egy félsziget nyúlt a tengerbe, a partján dús vegetációjú mocsári ciprusok merednek az égbe, a vizenyős talajt pedig a felfelé álló légzőgyökerek tömege borítja.

A szubtrópusi éghajlatnak megfelelő az állatvilág. A fákon négy lábon tanyázó ősmajmok, Rudapithecus hungaricusok tanyáznak. Az ember és a csimpánz ősei lehettek. A szárazföldön pedig az elefántokhoz hasonló masztodonok, három ujjú öslovak és disznófélék éltek… sok kisebb-nagyobb emlős. Az Aggteleki Nemzeti Park felügyelete alá tartozó területen szinte megszámlálhatatlan számú csontlelet került elő az elmúlt évtizedekben, amelyek közül a Rudapithecus hungaricus nemzetközi jelentőségű.

A különleges lelőhely a felfedezését a bányászatnak köszönheti, s a bánya bezárása után a térség tudományos-turisztikai látványosságává, vonzerejévé válik a „Rudapithecus látványtár a Majomszigeten” című, ÉMOP támogatott pályázat keretében. A projektgazda Rudabánya városa. A tudományos vezető professzor Kordos László, őslénykutató.

Honlapunkon nyomon követhetik a beruházás menetét, illetve a korábbi tudományos kutatásokat, az eredményeket bemutató anyagot tekinthetnek majd meg. A projekt megvalósítását követően pedig várjuk Rudabányára, hogy személyesen is megismerkedhessen ezzel a páratlan őslényteleppel és a környező, csodálatos tájjal.

Addig is kellemes böngészést kívánunk a honlapon!